Nowoczesne projekty przystanków

Wśród wielu aspektów organizacji przestrzeni miejskich dość duże kontrowersje budzą popularne wiaty przystankowe. Władze miast wydają na wiaty autobusowe ustawiane na przystankach niejednokrotnie ogromne pieniądze, więc nie należy się dziwić, że mieszkańcy najczęściej oczekują konkretnych rezultatów. Jak wykonane są nowoczesne konstrukcje przystanków? Kto odpowiada za ich projektowanie?

Nowoczesna wiata przystankowa – jak jest skonstruowana?

Nowoczesne wiaty przystankowe powinny być przede wszystkim bezpieczne, ale też zapewniać jak największy komfort oczekującym w nich na transport pasażerom. Należy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie – jakie są podstawowe funkcje takiej wiaty? Wiata przystankowa powinna zapewniać pasażerom przestrzeń do bezpiecznego oczekiwania na autobus czy tramwaj. Powinna przy tym skuteczni chronić zarówno przed różnego rodzaju zagrożeniami, które mogą być związane na przykład z bezpośrednią bliskością drogi, jak i przed czynnikami atmosferycznymi. Oczekujący w wiacie pasażerowie powinni być skutecznie chronieni przed deszczem i – co istotne zwłaszcza latem – przed słońcem. W idealnych warunkach wiaty powinny umożliwić również komfortowe wchodzenie do pojazdów i sprawiać, że przestrzeń, w której pasażerowie wsiadają i wysiadają będzie zawsze sucha i wolna od zagrożeń.

Wiaty przystankowe budowane są zazwyczaj ze stali i aluminiom, a przykrywane różnymi materiałami – zarówno tradycyjnymi, jak i syntetycznymi. Duże bezpieczeństwo daje na przykład zastosowanie szkła hartowanego. W powszechnym użyciu są płyty poliwęglanowe komórkowe. Jest to materiał lekki, wytrzymały i praktyczny.

Wiaty autobusowe – kto przygotowuje ich projekty?

Projekty wiat są zazwyczaj przygotowywane na zlecenie władz miejskich. Przygotowują je albo sami wykonawcy – korzystając ze swojego doświadczenia i znajomości możliwości jakie daje technologia, albo projektanci związani z urbanistyką i planowaniem miejskim. W idealnych warunkach wiaty tego rodzaju spełniają zarówno wymogi estetyczne, w tym dopasowanie do otaczającej przestrzeni, jak i wymogi praktyczne – pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Wiaty powinny być dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, niezależnie od stopnia sprawności, czy wieku, a także posiadać odpowiednią ilość wygodnych miejsc siedzących.