Za co w rzeczywistości odpowiada krążek linowy?

krążek linowy

Stalowy krążek linowy wykorzystywany jest między innymi w popularnych windach ręcznych. Wbrew pozorom jest to bardzo proste urządzenie, na którym mogą bez problemu obracać się wytrzymałe liny.

Jakie są rodzaje krążków linowych?

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić dwa rodzaje krążków linowych (zwrotne i napędowe). Jeżeli chodzi o zwrotne krążki linowe, to także można je podzielić na dwie główne kategorie. Mowa utaj oczywiście o krążkach pełnych, które mają zamkniętą wewnętrzną tarczę i krążkach z ramionami.

Pełne krążki linowe doskonale sprawdzą się w nowoczesnych systemach hydraulicznych. Jeżeli chodzi o krążki linowe z ramionami w systemach linowych, to sprawdzą się one praktycznie w każdych typach systemów. W dużej mierze to właśnie uniwersalność i szerokie zastosowanie mocno wpływa na ich popularność.

Zwrotne krążki linowe zamontowane są bezpośrednio na instalacji, dzięki czemu możliwe jest szybkie doprowadzenie lin do kabiny. Na wciągarce zamontowany jest napęd krążka.

Wysokiej jakości krążki linowe warte uwagi

Niestety nie ma żadnej certyfikacji jeżeli chodzi o krążki linowe, dlatego też osoby początkujące mogą mieć dość duże problemy, aby wybrać najlepszy jakościowo sprzęt. Godne uwagi są oczywiście oryginalne krążki od renomowanych producentów na których przeprowadzono stosowne próby obciążenia statycznego i obciążenia zrywającego.

Uważać należy oczywiście na chińskie krążki linowe, których jest pełno na popularnych portalach aukcyjnych. Krążki tego typu kuszą atrakcyjnymi cenami, ale niestety ich jakość wykonania pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Regularna konserwacja

Krążek linowy spełniać będzie swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy wykonany będzie z wysokiej jakości materiałów w dbałości nawet o najmniejsze detale. Na żywotność krążków linowych olbrzymi wpływ ma również systematyczna konserwacja. Tylko dzięki kontroli zużycia rowków krążka linowego będziemy mieć pewność, że łożyska pracować będą prawidłowo.

Jeżeli zauważmy nawet niewielkie prawidłowości, to warto jak najszybciej dokonać wymiany. Niestety nie ma możliwości naprawienia krążków linowych. Wszelkie ubytki mają olbrzymi wpływ na funkcjonalność systemu. Systematycznej konserwacji wymagają przede wszystkim krążki niskiej jakości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Cecho