Azzaro – zapach śródziemnomorskich wakacji

Jak leciał ten słynny przebój z lat 60-tych? „Azzurro, il pomeriggio è troppo azzurro e lungo per me…”. Błękitne niebo, pranie między balkonami kolorowych kamienic, wąskie uliczki, pełne słońca schody, owoce morza, kwiaty, lody, pizza, makaron i te zapachy. Z pewnością na włoskich wakacjach wyróżniał się jeden – perfumy azarro!

Skąd się wzięły błękitne perfumy?

To nie przypadek, że słynne perfumy azarro kupimy w charakterystycznej błękitnej butelce – w końcu włoskie słowo błękit (azzurro) brzmi podobnie jak nazwisko ich twórcy. Włoch Loris Azzaro, urodzony w słonecznym Tunisie, w latach 60. ubiegłego wieku znalazł się w stolicy Francji. Podbijanie rynku mody rozpoczął od tworzenia marki odzieżowej. Paryski dom mody rozwijał się błyskawicznie, zyskując popularność wśród gwiazd filmowych. Wobec tego w latach 70. Azzaro sięgnął po nowe wyzwanie i rozszerzył swoją działalność o linie perfum i wód toaletowych. Początkowo były przeznaczone dla pań (nosiły wtedy inną nazwę – „Couture”), jednak już wkrótce zaprojektował zapachy dla panów.

Produkty Azzaro dziś

Jak widać, nowy produkt przetrwał próbę czasu. Dziś zapachy Azzaro to już klasyka, często stosowana w codziennej stylizacji – czy to do pracy, czy na oficjalną wizytę, czy też na wieczorne, romantyczne spotkanie w zacisznej kawiarence. Wybierają je nie tylko Włoszki czy Francuzki – elegancko zapakowane flakony kupimy w niejednej polskiej drogerii. Spotkamy tam perfumy czy wodę perfumowaną dla kobiet, wodę toaletową lub perfumowaną dla mężczyzn, a także kosmetyki perfumowane, jak dezodoranty w sztyfcie, wody czy balsamy po goleniu, a nawet mydła, szampony oraz żele do kąpieli.

Wspomnienie lata

Co istotne, linia zapachowa Azarro, choć zachowująca trwałość aromatu, nie przytłacza jego intensywnością (nawet jeśli zapachy dla panów są mocniejsze). Taki właśnie był zamysł ich twórcy. Lekki powiew wanilii, granatu, bergamotki, imbiru, kardamonu, róży czy cytrusów według projektanta perfum miał kojarzyć się z odpoczynkiem, świeżością, ciepłymi, letnimi wieczorami, beztroskimi wakacjami w krajach basenu Morza Śródziemnego. „Wszystkie moje zmysły są urzeczone słońcem, piaskiem i niebieskim niebem” – zapewniał. Jeśli więc chcecie przywołać radość lata, spacerów nad morzem, piłki siatkowej i pysznych lodów czy to na włoskiej plaży, czy też na deptaku w Ustce lub na molo w Sopocie – sięgnijcie po wakacyjne zapachy Azzaro!