Zadbane pięty to marzenie wielu osób. Pięty są widoczne w prawie każdym modelu sandałów i większości klapek. Wiele czółenek również je odsłania. Nie można też zapominać o bosych spacerach po plaży. Właśnie z tych powodów pięty muszą być zadbane i prezentować się doskonale. Ale jak to zrobić? Jak dbać o pięty, by wyglądały zawsze doskonale?

Pozbywaj się naskórka

Podstawowym narzędziem potrzebnym do dbania o stopy są frezarki do podologii. Oczywiście są one najczęściej wykorzystywane jako frezarki do pedicure i do dbania o paznokcie, ale mogą też przydać się przy usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Frezarki podologiczne z odpowiednią końcówką można wykorzystać dokładnie tak jak pumeks lub tarkę do pięt. Z tym tylko zastrzeżeniem, że twarda skóra szybciej zniknie. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością usuniętego naskórka. Najlepiej jest regularnie dbać i stopy i usuwać go po trochu, niż raz na jakiś czas zrobić bardzo mocne oczyszczanie.

Peelinguj

Frezarki do podologii nie załatwią sprawy same. Stopy i pięty warto też peelingować. Złuszczające drobinki pomogą w delikatnym i stanowczym usuwaniu naskórka. Peelingować powinno się nie tylko skórę pięt, ale całych stóp. Dzięki temu skóra bliżej palców również będzie świeża i delikatna.

Balsamuj

Pięty powinno się także balsamować. Dobrze jest je natłuszczać. W tym celu powinno się używać specjalnych balsamów nawilżających. W razie ich braku można nawet wykorzystać zwykłą dziecięcą oliwkę. Do stóp sugeruje się używanie produktów zmiękczających, które w składzie mają mocznik. Najczęściej utrzymuje się on na poziomie 10 do 30%, choć są preparaty, które mają go aż 50%. Nie zapominajmy jednak, że żaden krem, balsam lub maść nie zastąpi frezarki do pedicure. Mogą one służyć jako uzupełnienie pielęgnacji, ale nie mogą być jej podstawą. W przeciwnym wypadku pielęgnacja będzie po prostu nieskuteczna.

Namaczaj

Raz na jakiś czas powinno się moczyć stopy w ciepłej wodzie z solą do kąpieli lub z wodą z namoczonym siemieniem lnianym. Dzięki temu stopy mogą stać się bardziej delikatne. Moczenie stóp można wykorzystać jako pierwszy etap przed użyciem frezarki podologicznej. Dzięki niemu cały zabieg będzie pełny i dopracowany.