Czym należy się sugerować przy wyborze czepka chirurgicznego?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wybranie odpowiedniego czepka medycznego jest znacznie mniej skomplikowanym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem uwzględnić najbardziej istotne aspekty. Czym dokładnie powinny charakteryzować się wysokiej jakości czepki chirurgiczne?

Dlaczego warto zdecydować się na czepki medyczne?

Należy mieć świadomość, że jedną z bardziej istotnych zasad w szpitalu jest przestrzeganie zasad higieny pracy. Warto bowiem wiedzieć, że personel medyczny jest narażony na różnego rodzaju infekcje. Powinien zatem stosować odpowiednie środki ochrony osobistej. Należy do nich zaliczyć omawiane czepki medyczne. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo bardzo wysokiej jakości produktów. Ponadto renomowani producenci regularnie poszerzają swoją ofertę asortymentową.

Kto powinien nosić omawiane czepki medyczne?

Warto wiedzieć, że stosowanie czepków chirurgicznych jest obowiązkowe przede wszystkim w trakcie zabiegów chirurgicznych. Muszą zatem je nosić nie tylko i wyłącznie chirurdzy, ale również instrumentariusze czy personel medyczny, który uczestniczy w zabiegu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czepki chirurgiczne stosowane są również w przypadku ewentualnego ryzyka zakażenia się drobnoustrojami.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wspomniane czepki chirurgiczne wykorzystywane są także przez stomatologów. Warto wiedzieć, że omawiane produkty muszą być stosowane praktycznie wszędzie, gdzie wymagane będzie zachowanie szczególnych środków sanitarnych.

Jakie wyróżniamy rodzaje czepków medycznych?

Należy mieć świadomość, że w zależności od sytuacji konieczne jest użycie innego czepka medycznego. Godny uwagi jest fakt, że do różnych zabiegów medycznych przeważnie stosowane są jednorazowe czepki. Obecnie występują one w kilku podstawowych krojach: beretu, furażerki, a także hełmu.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pierwszy wspomniany rodzaj stosowany jest nie tylko przez personel medyczny, ale również pacjentów. Warto wiedzieć, że jego zadaniem jest zapobiegnięcie przedostania się włosów, potu czy innych niepożądanych czynników. Z kolei chirurdzy przeważnie stawiają na furażerkę. Odznacza się ona bowiem bardzo specyficznymi właściwościami. Warto wiedzieć, że hełm jest najrzadziej stosowany. Wykonany jest z materiału oddychającego.