Jak postępować po zabiegu laserem frakcyjnym co2?

Na ten moment jednym z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej jest laser frakcyjny co2. Fantastycznie odmładza skórę, spłycając zmarszczki, a także likwiduje blizny, wygładza powierzchnię naskórka i wyrównuje koloryt cery. Efekty są niezaprzeczalne, jednakże – by zachować je na dłużej – po zabiegu należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Co się dzieje ze skórą po zabiegu?

Po wyjściu z gabinetu skóra nie będzie prezentować się dobrze. Może być zaczerwieniona i silnie podrażniona, a występujące na jej powierzchni pory na pewno ulegną rozszerzeniu i staną się bardziej widoczne. Temu wszystkiemu zwykle towarzyszy jeszcze opuchlizna. Brzmi strasznie, ale to zupełnie normalna reakcja.

Skóra potrzebuje czasu, aby dojść do siebie po wywołanych na niej mikrouszkodzeniach. Zazwyczaj potrafi się zregenerować już w przeciągu kilku dni, choć ten okres nieraz wydłuża się do kilku tygodni.

Jak postępować ze skórą po zabiegu?

Na pewno trzeba obchodzić się z nią delikatnie i ostrożnie. Skóra jeszcze przez 2-3 dni będzie mocno podrażniona, dlatego też każda mocniejsza ingerencja w jej strukturę może się zakończyć trwałym uszkodzeniem naskórka. Absolutnie zakazane jest używanie peelingów, kwasów i intensywnych środków kosmetycznych. Tylko delikatna pielęgnacja przyspieszy regenerację skóry.

W ciągu tych 2-3 dni po zabiegu laserem frakcyjnym co2 buzię należy myć letnią wodą z niewielkim dodatkiem delikatnego żelu bądź płynu micelarnego. Po oczyszczeniu najlepiej osuszyć ją ręcznikiem papierowym. Jeżeli skóra jest sucha lub podrażniona, można też wmasować w nią krem – dobrze, by był to preparat nawilżający, ale nie natłuszczający.

Czy po zabiegu można się malować?

W tej kwestii eksperci od medycyny estetycznej są akurat zgodni. Zasada jest prosta – makijażu nie wolno nakładać na skórę przez minimum dwie doby liczone od godziny przeprowadzenia zabiegu. Warto oczywiście wstrzymać się z zastosowaniem kolorowych kosmetyków jeszcze dłużej. Skóra podczas regeneracji powinna oddychać.

Laser frakcyjny co2 pozbawia skórę jej zewnętrznej warstwy ochronnej, przez co staje się ona bardziej wrażliwa na działanie promieniowania słonecznego. Aby ją przed nim uchronić, zaleca się stosować kremy z wysokim filtrem (np. SPF 40).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.