Kiedy zwrócić się o pomoc do trychologa?

Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się włosami i skórą głowy. Z podrażnieniami skóry głowy czy łysieniem mierzy się wiele osób, jednak często bagatelizujemy te schorzenia, traktując je jako problem estetyczny Tymczasem wizyta u trychologa może nie tylko szybko rozwiązać problem, ale także wykluczyć powiązania z poważniejszymi chorobami.

Czym zajmuje się lekarz trycholog?

Najczęstszymi dolegliwościami, z którymi ma styczność lekarz trycholog, jest podrażnienie skóry głowy, łupież, łuszczyca, łojotok skóry głowy i przetłuszczanie się włosów. Do trychologa zgłaszają się również pacjenci cierpiący z powodu nadmiernego wypadania włosów i różnych rodzajów łysienia.

Choć na dotykające znaczną ilość dorosłych mężczyzn łysienie androgenowe nadal nie ma lekarstwa, istnieją terapie poprawiające kondycję włosów i pozwalające poradzić sobie z innymi rodzajami łysienia. Ponadto lekarz trycholog może wykluczyć lub potwierdzić, czy wypadanie włosów nie jest aby objawem poważniejszej choroby ogólnoustrojowej.

Krótka historia trychologii

Poszukiwaniem sposobów na poradzenie sobie z nadmiernym wypadaniem włosów po raz pierwszy zajął się brytyjski profesor medycyny Wheeler w 1860 roku. Od początku XIX wieku w Anglii działał instytut zajmujący się chorobami włosów, a następnie otwarto również klinikę, która zawiesiła działalność w czasie II wojny światowej.

Od lat 70. ponownie zwiększyło się zainteresowanie tą dziedziną medycyny – powstawało coraz więcej instytutów i gabinetów trychologicznych. Współcześnie lekarz trycholog dysponuje wieloma narzędziami i terapiami pozwalającymi się uporać z wieloma przewlekłymi dolegliwościami skóry głowy.

Trycholog Katowice – gdzie szukać pomocy

Przed zdecydowaniem się na wizytę w konkretnym gabinecie trychologicznym, warto przejrzeć lokalne fora z opiniami pacjentów o lekarzach. Przyjazne podejście do pacjenta to ważny atut u lekarza każdej specjalności.

Szukając gabinetu trychologa Katowice, należy również sprawdzić, jakie rodzaje terapii oferują różni lekarze. Dodatkowym plusem jest dobrze wyposażony gabinet, na przykład w nowoczesne lasery medyczne pomocne w terapii łysienia.