Co trzeba wiedzieć o endometriozie?

Endometrioza to coraz powszechniejsza choroba występująca u pań. Często prowadzi ona do niepłodności. Endometrioza powinna być leczona specjalistycznie. Najczęściej pacjentki leczona są środkami farmakologicznymi. W niektórych przypadkach wymagane jest jednak leczenie chirurgiczne.

Endometrioza – co trzeba wiedzieć?

Endometrioza to choroba, która w wielu przypadkach jest niewidoczna na standardowych badaniach ginekologicznych. Z tego powodu panie powinny regularnie poddawać się badaniom, zwłaszcza wtedy, kiedy pojawia się u nich niepokojące objawy.

Okazuje się, że diagnostyka endometriozy polega przede wszystkim na przeprowadzeniu specjalistycznych badań. Mowa tutaj między innymi o ultrasonografii transwaginalnej, tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym czy laparoskopii.

Specjalistyczne leczenie

Trzeba wiedzieć o tym, że leczenie endometriozy zależne jest przede wszystkim od nasilenia objawów oraz wieku kobiety. Do tego istotne jest też ogólny stan zdrowia i inne czynniki. Okazuje się, że w pewnych rzypadkach wystarczy stosowanie leków hormonalnych, które regulują cykl menstruacyjny i hamują rozwój błony śluzowej poza macicą.

Warto dodać, że w ciężkich przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Mowa tutaj o sytuacjach, gdy objawy są coraz bardziej dokuczliwe, a leki hormonalne nie przynoszą ulgi.

Endometrioza objawy

Leczenie chirurgiczne endometriozy polega na ekstrakcji zmienionych tkankowo obszarów, a także zmian endometriaalnych obecnych w innych miejscach poza macicą, co może być bardzo groźne dla pacjentki. Co istotne, w poważniejszych przypadkach wymagane jest nawet usunięcie jajników bądź całej macicy.

Okazuje się, że do najczęstszych objawów endometriozy zaliczane są bóle podbrzusza, zaburzenia miesiączkowania, a ponadto trudności w zajściu w ciąże. Powszechne są też bóle w czasie stosunku. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że endometrioza jest jednym z głównych powodów niepłodności u pań. Schorzenie to wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej.