Labioplastyka – czym jest i kto może ją wykonać?

Słowo „labioplastyka” wielu osobom wydaje się obce. Nadal niewiele mówi się o tematach intymnych, a właśnie z tym związana jest labioplastyka. Zabieg ten to nic innego jak zmniejszanie warg sromowych. Coraz więcej kobiet świadomych jest faktu, że ze zmianami w okolicach intymnych można zrobić bardzo wiele. Jest to problem, który często powoduje dyskomfort psychiczny, ale również fizyczny.

Plastyka warg sromowych – czy to bezpieczny zabieg?

Labioplastyka polega na usunięciu nadmiaru tkanki poprzez klasyczne chirurgiczne cięcie bądź przy zastosowaniu lasera. Nie jest to zabieg skomplikowany dla doświadczonego chirurga. Można go wykonać różnymi metodami. Nie jest również bolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu. Wyboru techniki zmniejszania warg sromowych dokonuje lekarz. Jest on uzależniony od preferencji pacjentki oraz wielkości problemu. Plastyka warg sromowych najczęściej wykonywana jest przy użyciu lasera, ponieważ to bardzo dokładna oraz mało inwazyjna metoda.

Jak pacjentka czuje się po zabiegu?

Zmniejszanie warg sromowych nie jest skomplikowanym zabiegiem i pacjentki bardzo szybko dochodzą do siebie. Po zabiegu może pojawić się opuchlizna, proces gojenia się rany wygląda zupełnie tak samo, jak gojenie się każdej innej rany operacyjnej. W związku z tym konieczna jest wstrzemięźliwość seksualna przez okres 6 tygodni. Kobieta nie powinna w tym czasie podejmować dużego wysiłku fizycznego. Przez 2-3 dni pacjentka może również odczuwać dolegliwości bólowe, którym można oczywiście zapobiec dzięki lekom doustnym przepisanym przez lekarza. Aż do całkowitego wygojenia rany należy wstrzymać się również z opalaniem w solarium, aktywnością fizyczną oraz korzystaniem z basenów i saun. Do plastyki warg sromowych używa się szwów wchłanialnych, więc kobieta nie musi przychodzić na kolejną wizytę w celu ich ściągnięcia.

Kto może poddać się zabiegowi labioplastyki?

Istnieje oczywiście kilka przeciwwskazań do wykonywania tego zabiegu. Jest to przede wszystkim okres ciąży, stany zapalne pochwy czy też występowanie miesiączki bądź innych krwawień. Na zabieg decydują się przede wszystkim kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu swoich warg sromowych. Chętnie wybierają go również kobiety odczuwające ból podczas czynności seksualnych oraz kobiety borykające się z dyskomfortem podczas czynności życia codziennego.