Narkotesty i testery narkotykowe- oręż w rękach rodziców, która pozwala potwierdzić bądź wykluczyć uzależnienie nastolatka

Problem narkomanii wśród dzieci to drażliwy temat. Wielu rodziców woli najpierw samemu dyskretnie wybadać swoje pociechy, a dopiero później, gdy okaże się, że problem jest naprawdę poważny, wdrożyć inne środki zapobiegawcze, z detoksem włącznie.

Dlaczego narkotesty to dobry pomysł na początek?

Po pierwsze dlatego, że można od ręki kupić je w internecie lub w aptece. Po drugie przeprowadza się je w domu, więc dyskrecja zostaje w pełni zachowana. Po trzecie ich samodzielne przeprowadzenie nie wymaga specjalnej wiedzy medycznej, toteż można namówić zbuntowanego nastolatka, żeby się w naszych oczach uwiarygodnił i udowodnił, że jest czysty. Poza tym narkotesty nie wymagają żadnego kłucia igłą ani pobierania żadnych skórnych wycinków, więc w ogóle nie odczuwa się w ich trakcie żadnego bólu.

Jak działają narkotesty?

Bardzo prosto, bo wystarczy je zanurzyć w moczu badanego, przetrzymać w tej cieczy kilka minut, a następnie wyjąć i odczekać 10 minut. Zazwyczaj wynik tych testów jest jak najbardziej miarodajny. Nawet pora dnia i sposób odżywiania badanego nie są w stanie wypaczyć wyniku badania. Narkotestery to swego rodzaju paszporty biologiczne, przed którymi ciężko coś ukryć. No, chyba że są przeterminowane lub zanieczyszczone, to wtedy mogą okazać się niewiarygodne. Dlatego do wykonania testów na narkotyki, warto zaopatrzyć się w więcej niż jedno opakowanie.

Jakie narkotyki można wykryć przy pomocy narkotestów?

Za pośrednictwem narkotestów można wykryć takie substancje jak: amfetamina, metaamfetamina, ekstazy, kokaina, heroina, ketamina czy tramadol. Testy na narkotyki wykrywają również psychoaktywny związek THC, który jest głównym składnikiem haszyszu i marihuany. Ogólnie rzecz biorąc, narkotesty wykrywają zazwyczaj jeden rodzaj narkotyków. No, chyba że zakupi się tak zwane multitesty, z których pomocą można przeprowadzić badania na obecność nawet 10 substancji psychoaktywnych. Dostępne są również testy na ślinę, lecz ich przeprowadzenie wymaga sporej dawki materiału genetycznego w postaci śliny, a poza tym ich wyniki nie są tak miarodajne, jak z moczu.

A co w przypadku innych metod?

Dobrym rozwiązaniem są testery narkotykowe, lecz urządzenia te są znacznie trudniej dostępne niż narkotesty. Poza tym testery narkotykowe są dość drogie, bo należą do bardziej wyspecjalizowanych metod wykrywania narkotyków, toteż nie każdy rodzic ma świadomość, że w ogóle istnieją. Testery narkotykowe są o tyle dobre, że wyniki otrzymuje się niemal od razu, toteż nastolatkowi trudniej jest grać na zwłokę i bawić się w kotka i myszkę z rodzicami, W razie gdy wątpliwości i tak nie znikną, warto przyjrzeć się oczom i rękom nastolatka. One też mogą być istotnym wskaźnikiem.