Patologie układu żylnego pod lupą
Choroby żył to powszechny problem. Wiele osób zwleka z wizytą u lekarza, sądząc, że jest to głównie kłopot natury estetycznej. Niestety, żylaki, zakrzepice lub powiększone guzki krwawnicze to nie tylko aspekt zewnętrzny. Schorzenia układu naczyniowego mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i prowadzić do poważnych powikłań. Jak sobie z nimi poradzić?
Choroby naczyniowe – przyczyny
Niewydolność żylna kończyn dolnych, zakrzepica żylna, żylne zespoły uciskowe – schorzeń układu naczyniowego nie brakuje, podobnie jak pacjentów. Jako najważniejszą przyczynę powstawania chorób żył zalicza się predyspozycje genetyczne. Tendencja do występowania tzw. żylaków lub pękających naczynek może być dziedziczona – warto więc uważnie śledzić historię chorób w rodzinie. Dzięki temu można uniknąć wielu niepożądanych objawów i kontrolować swój stan zdrowia. Uwarunkowania genetyczne nie są jednak jedynymi czynnikami wpływającymi na rozwój choroby nóg. Styl życia – jak w przypadku wielu innych schorzeń – ma niemałe znaczenie. Dbałość o zbilansowane posiłki i regularna aktywność fizyczna to podstawy, o których powinien pamiętać każdy – bez względu na rodzaj występujących schorzeń. Na rozwój choroby naczyniowej ma wpływ również nadwaga, różnego rodzaju urazy, a także ciąża.
Hemoroidy – powszechny problem, do którego nikt się nie przyznaje
Mówiąc o schorzeniach układu naczyniowego, często pomija się żylaki odbytu. Przypadłość ta jest dość wstydliwa, jednak nie warto jej bagatelizować. Wcześnie podjęte działania mogą bowiem całkowicie usunąć problem i zmniejszyć ryzyko jego nawrotu. Powiększone guzki krwawnicze zwykle objawiają się bólem w okolicy odbytu, swędzeniem, pieczeniem, uczuciem niepełnego wypróżnienia oraz krwawieniem. Wyróżnia się cztery stopie zaawansowania choroby hemoroidalnej, według których określa się sposób leczenia. Diagnozą oraz ustalaniem sposobu leczenia guzków krwawniczych zajmuje się chirurg-proktolog. Przyjmuje się, że schorzenie to może dotykać nawet 50% populacji, a ryzyko wystąpienia go zwiększa się wraz z wiekiem oraz w czasie ciąży. Choroby żył, do których niewątpliwie należą powiększone hemoroidy, można leczyć zabiegami chirurgicznymi, skleroterapią, laserem lub domowymi metodami (czopki, maści itp.).
Choroby nóg, z pozoru błahe, mogą przerodzić się w poważne problemy ze zdrowiem – podobnie jak inne schorzenia układu naczyniowego. Nie warto ich bagatelizować, ale wykonywać regularne badania.