Rokowania i opieka przy chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera jest jednym z tych schorzeń, których najbardziej się obawiamy. Za każdym razem, kiedy dotyka bliską nam osobę, przechodzimy przez istne piekło, mogąc jedynie obserwować postęp choroby. Jak wygląda jedyna metoda leczenia Alzheimera i kogo najczęściej dotyka ta choroba?

Przyczyny i przebieg choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera zaliczana jest do chorób wieku starczego, czyli najczęściej dotyka osób po 65. roku życia. Zmiany, które dokonują się w mózgu podczas jej trwania są nieodwracalne i nie istnieją skuteczne metody leczenia Alzheimera, a jedynie sposoby spowolnienia jego postępowania. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane, jednak powszechnie uznaje się, że jest ona w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie, a jej wystąpieniu sprzyja wysoki poziom cholesterolu, choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Pierwszymi objawami tej choroby jest otępiałość i zaburzenia pamięci krótkotrwałej, wywołane postępującymi uszkodzeniami w układzie nerwowym osoby chorej. Głównym objawem choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci, które występują w każdym jej stadium. Inne charakterystyczne objawy to trudności w wykonywaniu codziennych czynności, a także zwiększona nerwowość i zaburzenia pamięci.

Rokowania osób chorych

Alzheimer jest chorobą nieuleczalną, a jedynym sposobem jej leczenia jest spowolnienie rozwoju choroby i złagodzenie występujących już objawów. Wczesne rozpoznanie pozwala na wprowadzenie terapii, która ma hamować rozwój choroby, jednak nawet wtedy rokowania nie są dobre i chory rzadko żyje dłużej niż 15 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Ze względu na to osoba dotknięta chorobą wymaga stałej opieki bliskich osób lub tej zapewnionej przez specjalistyczny dom opieki, nawet jeśli Alzheimer nie zdążył jeszcze w pełni się rozwinąć.

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera

Już w początkowym stadium choroby może wystąpić dezorientacja, która sprawi, że chory będzie stwarzał niebezpieczeństwo dla siebie i otoczenia, przez co wymaga on stałej opieki osób trzecich. Osobie chorej należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa i spokój, oraz w miarę możliwości pozbawić ją dostępu do niebezpiecznych przedmiotów i substancji. W miarę jak choroba będzie postępować, chory wymaga całodobowej opieki, którą często oferują domy starości.

Opiekowanie się osobą chorą na Alzheimera jest wyniszczające dla jej bliskich, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na całodobową pieczę nad chorym. W tym celu powstały domy starości, które przyjmują osoby chore właśnie na Alzheimera czy demencję starczą. Ważne, aby dom opieki do którego chcemy wysłać bliską nam osobę, był zaufany i cieszył się dobrą opinią, zwłaszcza wśród mieszkańców. Należy również pamiętać o regularnych odwiedzinach; nawet jeśli chory nas nie rozpoznaje, każda wizyta ma duże znaczenie przy chorobie Alzheimera.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.kasmin.pl/