Każdy zabieg chirurgiczny (bez względu na miejsce jego wykonania) w określonym stopniu wpływa na estetykę naszego ciała. Przerwanie ciągłości skóry nieubłagalnie wiąże się z powstaniem blizny, która może stać się zmorą wielu osób. Na szczęście rozwój technologii i medycyny sprawia, że i w tym zakresie możemy liczyć na minimalizowanie nieestetycznych efektów po przebytej operacji czy drobnym zabiegu. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu są szwy rozpuszczalne.

Czym są wchłanialne szwy?

Szwy rozpuszczalne to innowacyjne rozwiązanie stosowane głównie w ginekologii, urologii, stomatologii, chirurgii dziecięcej i medycynie estetycznej, które polega na zszyciu rany nićmi, które ulegają naturalnemu rozpuszczeniu po upływie kilku do kilkunastu miesięcy. Biodegradacja szwów następuje zawsze po całkowitym wygojeniu i zasklepieniu się rany. Na rynku dostępne są szwy o różnej długości i grubości, co pozwala na ich doskonałe dopasowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wszystkie nici rozpuszczalne są sterylnie zapakowane w ergonomiczne i trwałe opakowanie, są bezpieczne i posiadają odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia.

Nici chirurgiczne rozpuszczalne wykonane są z syntetycznego materiału powlekanego, który dodatkowo wykazuje zdolności antybakteryjne, co gwarantuje, że proces wzrostu drobnoustrojów chorobotwórczych (prowadzący często do infekcji pooperacyjnej) zostaje zahamowany. Szwy wchłanialne mocno i trwale zbliżają tkanki do siebie tworząc mocny szew, co minimalizuje ryzyko rozejścia się rany.

Co wyróżnia szwy rozpuszczalne?

Szwy wchłanialne w przeciwieństwie do tych klasycznych nie stanowią pożywki dla bakterii, a po okresie wymaganego podtrzymywania tkanek ulegają naturalnej biodegradacji w skórze. Największym benefitem, dzięki któremu nici chirurgiczne rozpuszczalne zyskały tak dużą popularność jest fakt, że nie pozostawiają one po sobie żadnych nieestetycznych śladów. Ma to szczególne znaczenie w newralgicznych i widocznych miejscach (na twarzy, szyi czy nogach), gdzie jakiekolwiek blizny są niepożądane. Warto też dodać, że dzięki szwom wchłanialnym dzieci po zabiegach chirurgicznych nie są ponownie narażone na kontakt z chirurgiem i kolejny nieprzyjemny zabieg, jakim do tej pory było wyjmowanie szwów.