Alkomaty – urządzenia, które sprawdzą trzeźwość

Alkohol pity okazjonalnie, w małych ilościach nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Ale wystarczy, że przekroczy się 0,2 promila, i już można zostać uznanym przez policję za osobę nietrzeźwą, która ma zaburzoną koncentrację. Dlatego na rodzinnej imprezie należy powstrzymać się od picia trunków albo skosztować tylko małe piwo – pod warunkiem, ze posiada się pod ręką alkomat.

Rodzaje dostępnych alkomatów

Alkomaty profesjonalne albo nawet te do zastosowania indywidualnego to czułe sprzęty, dzięki który można określić ilość alkoholu we krwi (droższa aparatura pokaże wynik o wartości nawet do dziesiętnych promili po przecinku). Pozwala na to analiza wydychanego powietrza.

Co ciekawe, podział takich narzędzi jest szerszy, bardziej szczegółowy niż się niektórym osobom wydaje. Wyróżnia się więc sprzęty proste oraz wielofunkcyjne, które poza tym, że podają precyzyjniejsze wyniki, to jeszcze mogą je natychmiast wydrukować.

Wśród rodzajów alkomatów nie brakuje także urządzeń elektronicznych czy elektrochemicznych. A także jednosensorowych i dwusensorowych posiadających np. wbudowaną podczerwień (są to alkomaty policyjne oraz alkomaty dowodowe, która jak sama nazwa sugeruje, często decydują o rozwiązaniu sporów w sądzie).

Czy warto kupić alkomat do własnych potrzeb?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak często będziemy używać takiej aparatury. Za najprostsze urządzenie trzeba zapłacić jedyne 200 zł. Co prawda nie poda ono dokładnego wyniku z kilkoma miejscami po przecinku, ale pomoże kierowcom podjąć decyzję, czy wsiadać za kółko, czy może jednak zrezygnować z podróży autem.

Aparatura taka ma dość intuicyjny, łatwy do opanowania, interfejs oraz ekranik LCD. Jej sporym plusem jest niski koszt samej eksploatacji. Niestety, w porównaniu do alkomatów policyjnych itp., są wrażliwe na pewne substancje (np. nikotynę), dlatego wynik bywa zakłócony.

Alkomaty profesjonalne – niezawodne sprzęty

Mając dużo więcej pieniędzy warto zainwestować w alkomaty dowodowe stosowane w sądzie lub wspomniane już alkomaty policyjne. Dzięki sensorom elektrochemicznym mogą one podać bardzo szczegółowy wynik (alkohol reaguje na związek chemiczny). To niezawodne narzędzia, charakteryzujące się dłuższą żywotnością.

Dużą zaletą alkomatów profesjonalnych – policyjnych (zwanych inaczej przesiewowymi) czy dowodowych, jest także obecność odpowiedniego, wbudowanego czujnika (czuwa nad przepływem powietrza). Do tego nie brakuje specjalnego systemu, którego zadaniem jest zabezpieczenie przed uszkodzeniami.