Brak doświadczenia na wymarzone stanowisko

Dobre CV to takie, które podkreśla wszystkie możliwe atuty kandydata starającego się o daną posadę. Nie ważne jest tak naprawdę, gdzie był do tej pory zatrudniony o ile stanowisko, o które się stara nie jest za bardzo specjalistyczne. Ważne jest, żeby kandydat posiadał odpowiednie umiejętności, które doskonale będą się nadawać do oferowanej pracy.

Brak doświadczenia to jeszcze nie klęska

Nie warto rezygnować z aplikowania na wybrane stanowisko tylko dlatego, że nie posiada się doświadczenia na podobnym stanowisku lub szkoleń z danego systemu. Warto wiedzieć, jak wygląda idealne cv i sprawić, żeby to wysyłane jako aplikacja było jeszcze lepsze.

Jeżeli historia zatrudnienia kandydata nie przedstawia nic, co mogłoby zachęcić do współpracy potencjalnego pracodawcę to trzeba uwypuklić te części CV, które mogą do tego zachęcić. Jeżeli samodzielne tworzenie własnego CV to zbyt duże przedsięwzięcie to można posłużyć się gotowymi szablonami lub programami pomagającymi stworzyć swój życiorys krok po kroku.

Na pierwsze wrażenie, jak zwykle, warto wrzucić jak najlepszej jakości zdjęcie przedstawiające uśmiechniętą, otwartą osobę nie bojącą się wyzwań. Kolejną rzeczą jest umieszczenie pod lub obok zdjęcia danych teleadresowych kandydata oraz jego daty urodzenia, ponieważ wiek jest czasami atutem dla potencjalnego pracodawcy.

Podsumowanie historii zawodowej

W przypadku, kiedy atutem kandydata nie jest doświadczenie zawodowe, a umiejętności zdobyte samodzielnie – podczas kursów wykupionych prywatnie, podczas pracy na innych stanowiskach, czy też są to umiejętności z którymi kandydat już się urodził – to trzeba je podsumować i uwydatnić na samym początku CV, dzięki czemu pracodawca jako pierwsze zobaczy wszystko, co mogłoby go skłonić do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną po to, aby poznać go bliżej.

Rozpoczęcie życiorysu of akapitu pisanego pod konkretne ogłoszenie wymaga użycia odrobiny fantazji i polotu, żeby czytało się to dobrze, ale wciąż profesjonalnie, a nie prześmiewczo. Należy przy tym uwzględnić profil firmy i branżę do jakiej należy. Następnie należy krótko opisać historię zawodową kandydata oraz jeszcze raz, w punktach, jego umiejętności i adnotację o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z obowiązującym RODO. Idealny życiorys musi być stworzony sprytnie, aby podkreślił wszelkie atuty kandydata i zapewnił mu szansę na przedstawienie swojej osoby osobiście na rozmowie kwalifikacyjnej. Dobre CV powinno otrzymać dobry wskaźnik odpowiedzi i zaproszeń.