Rynek metali szlachetnych rozwija się w XXI wieku w szybkim tempie. Liczne kryzysy i wahania gospodarki światowej zachęcają ludzi do inwestowania w szlachetne kruszce. Nawet badania psychologiczne pokazują, że w powszechnej, społecznej świadomości metale przykłady bezpieczeństwa i synonimy bogactwa to złoto i srebro.

Platyna skup

Platyna zwana w niektórych kręgach białym złotem to bardzo pożądany i użyteczny metal. Jest on na tyle atrakcyjny, że jego cena częstokroć przewyższa średnie ceny złota. Platyna ma również antyalergiczne właściwości co sprawia, że biżuterie z niej zrobioną mogą nosić również ludzie wrażliwi na metale przykłady surowców uczulających jak srebro czy złoto. Ponadto platyna ma zastosowanie w motoryzacji jako katalizator jest też wyjątkowo odporna na działanie czynników takich jak kwasy czy gazy.

Co do cen platyny na skupach, wahają się one w zależności od firmy, marży operatora oraz rodzaju i stanu sprzedawanego surowca. Przykładowo w internetowych serwisach platyna skup cena omawianego metalu wynosi osiemdziesiąt cztery złote za gram w przypadku blaszek i tygli platynowych oraz odpowiednio sto złotych za gram drutu platynowego i dziewięćdziesiąt cztery złote za gram siatek platynowych.

Ceny złomu srebra

Srebro to jeden z najtańszych metali szlachetnych. Wynika to nie tylko z dużej dostępności i sporych zasobów tego szlachetnego surowca, ale również z jego mało skomplikowanej w porównaniu do innych metali szlachetnych obróbki. Oprócz zastosowania w produkcji biżuterii srebro używane jest w przemyśle przykładowo do wytwarzania akumulatorów lotniczych oraz styk srebrnych. Medycyna natomiast wykorzystuje liczne preparaty medyczne ze związkami srebra.

Obrót srebrem to duży sektor rynku kruszcowego. Skupy stacjonarne i internetowe zazwyczaj poszukują więc nie tylko srebrnych monet, ale też złomu srebra, na którym mogą uzyskać wyższą marżę. Poszukuje się więc srebrnych blaszek, wytopów, akumulatorów, drutów, lutów, pierścionków. Ceny złomu srebra ulegały w poprzednich latach silnym wahaniom lecz w ostatnim sezonie zachowują w miarę wysoką stabilność. Przykładowo złom najwyższej jakości srebra próby 985 generuje cenę w przedziale od tysiąc pięciuset czterdziestu złotych za jeden gram do nawet tysiąca ośmiuset pięćdziesięciu złotych.

Nie od dziś znane są wybitne właściwości lecznicze srebra. Srebro jako materiał medyczny ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Medycy na całym świecie począwszy od XIX wieku wykorzystywali je do leczenia wielu chorób.