Czym różni się monitor OLED od matryc LED?

Monitory OLED zdobywają coraz większą popularność, dlatego też praktycznie każdy szanujący się producent oferuje sprzęt właśnie w tej niesamowitej technologii. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla tych osób, które chcą poznać największe zalety monitorów oled i dowiedzieć się jednocześnie, czym tak naprawdę różnią się one od pozostałych technologii.

Co warto wiedzieć?

Monitor OLED z praktycznego punktu widzenia jest bardzo zbliżony parametrami do matrycy LED. Główna różnica polega tak naprawdę w diodach, które wykorzystywane są do podświetlania. W monitorach oled wykorzystywane są tzw. „diody organiczne”, które wyróżniają się tym, że nie wymagają dodatkowego podświetlenia.

W matrycach OLED każdy z poszczególnych pikseli świeci niezależni, dzięki czemu można liczyć na idealne odwzorowanie barw. Z racji tego, że monitory OLED nie wymagają dodatkowego podświetlenia, to producenci są w stanie zaoferować bardzo cienkie materiały.

Przekątna i rozdzielczość ma znaczenie

Im większa liczba pikseli, tym oczywiście więcej szczegółów, można zauważyć. Nawet jeżeli siedzi się bardzo daleko od monitora, to bez problemu będzie można zauważyć drobne detale. Jeszcze kilka lat temu monitory 42 calowe o rozdzielczości Full HD posiadały ponad 2 mln pikseli. W nowoczesnych monitorach Ultra HD 4K, pikseli jest nawet cztery razy więcej.

Pamiętać należy również o tym, że im większa jest rozdzielczość, tym oczywiście bliżej ekranu trzeba usiąść. Rozdzielczość ekranu w dużej mierze uzależniona jest od przekątnej obrazu. W najmniejszych monitorach (32-43 cali) największym zainteresowaniem cieszą się wyświetlacze o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Mowa tutaj oczywiście o popularnych ekranach HD Ready.

Jakie monitor OLED cieszą się dużym zainteresowaniem?

W dzisiejszych czasach rekordy popularności bije monitor OLED 4K o przekątnej ekranu od 45 do nawet 85 cali. Nowością na rynku są monitory 8K, które z kolei mają 7680 × 4320 pikseli.

Aby wybrać porządny monitor należy zwrócić uwagę także na odświeżanie obrazu. Najlepsze monitory mogą pochwalić się odświeżaniem na poziomie 120 Hz. Standardem są z kolei monitory z odświeżaniem 60 Hz. Dzięki wyższemu odświeżaniu obiekty na ekranie pozbawione są charakterystycznych smużeń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.