Panele winylowe

Szukając w sklepie paneli lub płytek, coraz częściej można natknąć się na panele samoprzylepne. Co t tak właściwie jest oraz czy warto zainwestować w nie pieniądze.

Panele samoprzylepne winylowe

W rzeczywistości panele samoprzylepne nie zawsze są samoprzylepne. Istnieje grupa paneli, które montuje się na zasadzie klick-klick, ale pozostałe cechy tych paneli mają znamiona paneli samoprzylepnych. Dodatkowe zróżnicowanie paneli polega na tym, że wyróżniamy panele winylowe samoprzylepne na sciane oraz podłogowe.

Jak wygląda montaż takich paneli?

Panele samoprzylepne ścienne oraz podłogowe montuje się na takiej samej zasadzie. W pierwszej kolejności musimy oczywiście wymierzyć potrzebny wymiar panelu. Następnie należy przygotować powierzchnię, czyli usunąć z niej brud, kurz oraz delikatnie odtłuścić. Kolejny etap to zerwanie zabezpieczenia, na skutek czego spodnia część panelu staje się gotowa do przyklejenia.

W przypadku kiedy montujemy panele samoprzylepne ścienne lub podłogowe w kuchniach i łazienkach, wymagane jest uzupełnienie łączeń pomiędzy panelami a ścianami i podłogą, za pomocą specjalnego silikonu.

Dla kogo dedykowane są panele winylowe samoprzylepne na sciane lub podłogę?

Przede wszystkim warto jest podkreślić, że panele samoprzylepne nie oddadzą nam w stu procentach efektu, jaki dadzą nam faktyczne płytki, marmur czy panele drewniane. Z drugiej strony efekt jest na tyle zadowalający, że większość klientów wystawia im pozytywne noty.

Produkt pod postacią winylowych paneli samoprzylepnych dedykowany jest głównie dla osób, które nie mają zamiaru przeprowadzić dużego remontu, a ich zamiarem jest tylko odświeżenie wnętrza. To samo tyczy się również osób, które muszą ostrożnie postępować z budżetem remontowym. Ogólnie rzecz biorąc, możemy uznać panele samoprzylepne, jako przyzwoitą alternatywę dla klasycznie podejmowanych prac, a do tego tanią, szybką i czystą.

Gdzie możemy montować panele?

W zasadzie nie ma ograniczeń do tego, gdzie możemy montować samoprzylepne panele. Wybór wzorów i fasonów jest tak duży, że możemy instalować je zarówno w salonie i sypialni, jak i w łazience i kuchni. Panele wykonane są z wysokiej jakości tworzywa, które oparte jest na polichlorku winylu. Materiał ten nie jest wrażliwy na działanie wody oraz podwyższonej temperatury (oczywiście w rozsądnych granicach). Z tego też powodu nie ma przeciwwskazań do tego, aby instalować je tam, gdzie mamy ogrzewanie podłogowe. Pytanie dotyczące zachowania się paneli winylowych w interakcji z ogrzewaniem podłogowym jest jednym z najczęściej zadawanych.