Zakup kołdry dla dzieci – co wziąć pod uwagę?

Podczas zakupu kołdry dla dzieci często pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego akcesorium? Które czynniki są najistotniejsze?

Kołdra dziecięca – jaki rozmiar?

Głównym kryterium wyboru kołdry dla dzieci musi być oczywiście właściwy jej rozmiar. Zależne jest to przede wszystkim od wieku dziecka i jego wzrostu. Dla kilkumiesięcznych niemowląt polecane są wersje, które nie przekraczają 100 cm – tak, aby pościel swobodnie mieściła się zarówno w niewielkim łóżeczku, jak i w wózku. Im dziecko starsze, tym kołderka powinna być większa. Istotne, aby całość przykryła malucha, ale jednocześnie nie powodowała dyskomfortu ani zagrożenia z powodu przesadnej wielkości. Większe kołdry przeznaczone są dla starszych dzieci, które są już na etapie przedszkola lub szkoły podstawowej. Warto też brać pod uwagę wymiary i kształt łóżka. Kołdra i pościel powinny być dobrze dopasowane pod tym względem do mebla, na którym na co dzień śpi dziecko.

Wypełnienie i materiał

Następny ważny element, który powinien decydować o wyborze kołdry dla dzieci, to typ jej wypełnienia. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje. Wiele osób decyduje się na modele wełniane, które zapewniają dobrą termoregulację i wchłanianie nadmiaru wilgoci. Kołdra dziecięca wypełniana może by także puchem lub pierzem. Producenci oferują również opcje dla maluchów z uczuleniami skórnymi. Kołdra syntetyczna posiada wewnątrz specjalny typ granulatu. Dzięki temu jest miękka, lekka, a jednocześnie bardzo ciepła. Niezwykle ważne, że tego rodzaju kołdra dla dziecka nie wywołuje żadnych alergii. Poza wypełnieniem warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego wykonana jest pościel. Dla dzieci dobrym wyborem są tkaniny bawełniane. Dużą popularność zdobyły również wersje z kory i satyny.

Kołdra dla dziecka – cena

Koszt kołdry dziecięcej bywa zróżnicowany. Wiele zależy tu od jakości, wielkości produktu i rodzaju materiału. Na pewno warto przyjrzeć się różnym wersjom, które oferuje obecny rynek. Z całą pewnością nie brakuje dziś jednak dobrych kołder, których koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Ważne również, aby podczas zakupu sprawdzić, czy wybrany producent gwarantuje towar z atestami i certyfikatami. Dzięki temu klient wie, że dana kołdra dziecięca spełnia odpowiednie standardy i jest zgodna z obowiązującymi wytycznymi.