Żywica poliuretanowa czy epoksydowa – która jest lepsza na posadzkę?

Wyróżnia się wiele rodzaju żywic, ale do najczęściej spotykanych należy żywica poliuretanowa oraz epoksydowa. Są to dwa różne typy żywic, które jednak często znajdują zastosowanie w tych samych miejscach, między innymi na posadzkach. Jak wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku?

Żywica poliuretanowa

W przypadku żywicy poliuretanowej bardzo istotne jest to, że jest odporna na wiele czynników chemicznych, a także jest nieco miększa, a co za tym idzie odporniejsza na uderzenia i zarysowania niż żywica epoksydowa. Ma także dużą odporność na wysokie i niskie temperatury, co jest nie bez znaczenia w przemyśle. Jest ona także mocnym materiałem, ale przy tym elastycznym – bardziej odpornym na zarysowania niż żywica epoksydowa.

Do najczęstszych miejsc, w których stosuje się żywicę poliuretanową należą chłodnie, obiekty przemysłu spożywczego i jego sprzedaży, ale także biura.

Żywica epoksydowa

Żywica epoksydowa także jest odporna na substancje chemiczne i w przypadku niektórych, na przykład kwasu siarkowego, sprawdza się lepiej. Jest także bardziej odporna na obciążenia i punktowe uderzenia od żywicy poliuretanowej. Są za to mniej odporne na wilgoć, która może powodować niszczenie nawierzchni.

W przypadku żywicy epoksydowej posadzki z niej wykonuje się zwykle w magazynach i centrach logistycznych, gdzie poza ciężarem przechowywanych przedmiotów muszą sobie poradzić na przykład z wózkami widłowymi.

Którą wybrać?

Jak widać odpowiedź na pytanie, którą żywicę wybrać nie jest proste i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Może się zdarzyć, że wybór tak naprawdę będzie bez znaczenia i będą mogły zadecydować względy ekonomiczne, kiedy indziej okaże się, że decyzja była bardzo istotna. Są pewne najczęstsze zastosowania obu rodzajów żywic, jednakże nie zakładają one, że dany rodzaj jest jedynym właściwym w tym przypadku, a inny się zupełnie nie sprawdzi. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże wybrać rodzaj żywicy oraz rozwieje wątpliwości.