Autokar jest jednym z najpopularniejszych w Polsce środków transportu na średnich i długich dystansach. Na polskich drogach nie brakuje przewoźników zarówno państwowych, jak i prywatnych. Jakie firmy oferują wynajem autokarów oraz kto najczęściej korzysta z takich usług? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią tekstu.

Rodzaje wynajmu autokarów

Autokary wynajmować można na kilka sposobów. Firmy, które oferują takie usługi wyróżniają najem krótkoterminowy, średnioterminowy i długoterminowy. O najmie krótkoterminowym mówi się, gdy trwa on do kilku dni. Cena za taką usługę zależna jest od wielu czynników, przy czym najważniejsze z nich to odległość, jaka przejedzie autokar, a także dokładna liczba dni najmu. Niektóre firmy doliczają jeszcze opłatę za sprzątanie po zakończeniu najmu. Najem średnioterminowy trwa zazwyczaj kilka tygodni i w przeliczeniu na 1 dzień jest tańszy, niż najem krótkoterminowy. Najkorzystniejsza cena najmu w przeliczeniu na jeden dzień wychodzi przy najmie długoterminowym, który trwa najczęściej co najmniej kilka miesięcy.

Kto wynajmuje autokary?

Wynajem autokarów interesuje zarówno przedsiębiorców, jak i osoby prywatne. Najem krótkoterminowy charakteryzuje się największym odsetkiem klientów indywidualnych. Ludzie często wynajmują autokary na przyjęcia okolicznościowe takie jak wesela, pogrzeby czy jubileusze, gdy konieczne jest przewiezienie gości z miejsca na miejsce. Przy wynajmie autokarów na kilka tygodni, zdecydowana większość klientów to firmy, które potrzebują autokaru do przewożenia pracowników na budowę lub w inne miejsce pracy. Najem długoterminowy to sektor, w którym również dominują klienci biznesowi. Tu najczęściej autokary najmowane są przez duże przedsiębiorstwa, które dowożą pracowników do pracy oraz przez sezonowe biura podróży.

Wynajmowanie autokarów w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa przyniosła nieco spowolnienia w tym sektorze. Obecnie jednak zainteresowanie przewozami osób i najmem autokarów wzrasta, zatem straty są odrabiane.