Jak znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka?

Chyba każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że powierzenie swojego dziecka pod opiekę obcej osobie to bardzo trudne zadanie. Dlatego dobra opiekunka do dziecka już na pierwszym spotkaniu powinna wzbudzić zaufanie rodziców i nawiązać z pociechą wyjątkową więź. Niektóre zasady współpracy najlepiej jest ustalić już na samym początku, by później obyło się bez zbędnych nieporozumień.

Na co zwrócić uwagę poszukując niani?

Opiekunka do dziecka w żadnym wypadku nie może być przypadkową osobą. Jej znalezienie powinno być poprzedzone szczegółowymi poszukiwaniami. Najlepiej jest zapytać rodzinę i znajomych, czy znają oni osobę, której usługi polecają z całego serca. W ten sposób można uniknąć całkiem sporego ryzyka.

Kolejną bardzo dobrą opcją jest udanie się do agencji, która zrzesza wykwalifikowane opiekunki i nianie. W ten sposób można znaleźć dokładnie taką opiekunkę, która będzie w pełni odpowiadać oczekiwaniom rodziców.

Bardzo ważne są cechy charakteru, jakimi powinna wyróżniać się niania. Opiekunka do dziecka musi być osoba uczciwą, cierpliwą oraz kreatywną. Powinna posiadać umiejętność organizowania czasu dziecku w ten sposób, by nie odczuwało ono nudy.

W jakim wieku powinna być idealna opiekunka do dziecka?

Jeśli chodzi o wiek opiekunki, rodzice w tym względzie mają naprawdę różne preferencje. Jedni wolą, by opiekunka do dziecka była osobą młodą i sprawną fizycznie. W ten sposób zyskują pewność, że zatrudniają osobę aktywną, entuzjastyczną oraz komunikatywną. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że osoba młoda może nie dysponować rozbudowanym doświadczeniem oraz referencjami.

Inni rodzice wolą z kolei zatrudnić osobę starszą, która opiekowała się wcześniej sporą ilością dzieci. Tego typu opiekunki zazwyczaj posiadają referencje, które mogą przedstawić. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że ich podejście do wychowywania dzieci może być nieco staromodne i niekoniecznie odpowiadać preferencjom rodziców. Starsze osoby mogą również mieć problem z nadążaniem za aktywnym i nadpobudliwym dzieckiem.