Jak wybrać wygodny i niedrogi alkomat do użytku osobistego?

Dla kierowców, którym zdarza się pić alkohol, nawet sporadycznie, osobisty alkomat stanowi ważną część wyposażenia samochodu. Pozwala on wskazać, kiedy można już prowadzić samochód, bez obaw o poziom stężenia alkoholu we krwi, a tym samym o zdrowie i życie własne i innych uczestników ruchu drogowego

Alkomat jaki kupić?

Odpowiedź często jest jednoznaczna: taki, na jaki nas stać. Czy jednak na pewno? Specjaliści są zgodni, że najtańsze wersje alkomatów mogą nie być tak precyzyjne, by w pełni zagwarantować nam pewność wyniku. A to może mieć negatywne następstwa dla każdego kierowcy. Zwłaszcza, kiedy wynik wręcz balansuje na granicy dopuszczalnej normy i rodzi się obawa o to, czy warto jednak siąść za kierownicę…

Alkomat jaki kupić – podstawowe parametry dobrego sprzętu

Dobrej jakości alkomat powinien przede wszystkim być dokładny w zakresie pomiaru. I tutaj zdecydowanie dominują droższe modele, które nie zawodzą swoich użytkowników. Ważne jest także to, jak długo trzeba czekać na kolejny pomiar oraz ilość badań między następnymi kalibracjami. Wiele osób, które posiadają osobisty alkomat wskazuje, że najlepsze modele mają czujnik elektrochemiczny. Koszt takiego sprzętu do od 300 do ok. 500 zł. Nie jest to zatem niska kwota, ale sprawność i jakość działania rekompensuje ten wydatek.

Jaki alkomat wybrać do osobistego użytku?

Na własne potrzeby zdecydowanie nie warto kupować alkomatu z najwyższej półki (Co nie oznacza jednak, że poleca się wybierać najtańsze modele). Opcja „po środku” będzie w pełni wystarczająca, o ile wiemy, że dostępne wyposażenie w pełni nas zadowala, a na dodatkowe, zawarte w kosztowniejszych modelach, nie tylko nie chcemy wydawać pieniędzy, ale też zwyczajnie nie mamy zapotrzebowania.

Jaki alkomat kupić?

Szukając sprzętu, warto najpewniej określić swoje potrzeby. I tak, inne modele alkomatów poleca się do firm, gdzie bada się poziom alkoholu u wielu osób na raz, a inne do osobistego użytku. Warto poinformować o tym sprzedawcę w sklepie, który doradzi jaki model alkomatu będzie najlepszy.

Jaki alkomat kupić i czy dobry alkomat musi być drogi?

Przyjęło się, że to, co droższe, jest też lepsze. Alkomaty potwierdzają te tezę. Zdecydowanie najtańsze wersje nie są wiarygodne w zakresie czułości. Dlatego warto zapłacić więcej, zyskując pewność, że chroni się bezpieczeństwo, życie i zdrowie swoje i innych uczestników ruchu drogowego.