Porządna rurka do nurkowania – jakie zawory wybrać?

W dzisiejszych czasach zaworki są podstawowym wyposażeniem rurki do nurkowania. Większość renomowanych producentów stawia na silikonowe zawory zwrotne, które najczęściej umieszczone są w dolnej części rurki. Zaworki zaprojektowane są głównie po to, aby znacząco ułatwić usuwanie wody, która stopniowo zalewa fajkę podczas zanurzania.

O czym warto wiedzieć?

Po wypłynięciu z wody rurkę do nurkowania należy dokładnie przedmuchać powietrzem, które przetrzymywane jest w płucach. Woda usuwana jest właśnie dolnym zaworem. Na półkach sklepowych znaleźć można także rurki do nurkowania z górnym zaworem. Modele tego typu wyróżniają się tym, że całkowicie blokują dostęp wody do fajki po zanurzeniu w wodzie. Dzięki temu, że rurka posiada górny zawór to nie ma potrzeby przedmuchiwania po wynurzaniu. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Jedyną wadą jest tak naprawdę znacznie większa cena.

Góra część rurki do nurkowania może posiadać również falochron. Mowa tutaj oczywiście o specjalnym zaworze labiryntowym. Jest to zabezpieczenie chroniące nurka przed przypadkowym zaciągnięciem wody wraz z powietrzem. Zabezpieczenie tego typu jest doskonałym wyborem dla osób, które pływają głównie przy wysokich falach. Pamiętać należy jednak o tym, że górne zabezpieczenie może nieco utrudnić wydech.

Jak prawidłowo oddychać?

Nawet najlepsza rurka do nurkowania nie spełniać będzie swoich podstawowych zadań, gdy nie opanuje się odpowiedniej techniki oddychania. Fajka do nurkowania powinna wystawać od 5 do 8 cm ponad głowę. Jest to optymalna wysokość, dzięki której będzie możliwe prawidłowe oddychanie. Inwestując w dłuższe rurki pamiętać należy o tym, że niestety zwiększają one opory oddechowe.

Przy krótszych rurkach jest znacznie mniej tzw. martwego powietrza. Jak powszechnie wiadomo w trakcie wydechu spora część powietrza z CO2 pozostaje w rurce, dlatego też jest ponownie zaczerpnięte z kolejnym wdechem. Z praktycznego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio wyważyć długość i przekrój rurek do nurkowania.

Rurka do nurkowania o nieco mniejszym przekroju fajek zarezerwowana jest dla szczupłych i niskich osób. Wynika to oczywiście z tego, że woda znajdująca się wewnątrz jest zdecydowanie łatwiejsza do wydmuchnięcia.

Rurki do nurkowania znajdziesz w ofercie Divezone.pl.