Druk sublimacyjny i jego specyfika

Ostatnie lata to okres, w którym możemy mówić o coraz większej popularności druku sublimacyjnego. Warto więc przyjrzeć się uważnie tej metodzie drukowania zastanawiając się nad tym, czy wtedy, gdy w grę wchodzi sublimacja druk może okazać się korzystny także z naszego punktu widzenia.

Na czym polega specyfika druku sublimacyjnego?

Druk sublimacyjny jest często określany mianem druku pośredniego. Wykorzystuje papier transferowy, a ten staje się swego rodzaju pośrednikiem między plikiem graficznym oraz przedmiotem, na którym powinien się pojawić nadruk sublimacyjny. W praktyce, drukowanie zakłada w pierwszej kolejności przygotowanie właśnie takiego papieru. Gdy naniesiony jest już na niego oczekiwany wzór, można włożyć go do prasy termotransferowej. To właśnie ona odpowiada za właściwie umiejscowienie nadruku na podłożu, na którym ma się on znaleźć. Chcąc zrozumieć fenomen tego rozwiązania, nie można nie wspomnieć także o zjawisku sublimacji. To przecież właśnie mu druk sublimacyjny zawdzięcza swoją nazwę. Zjawisko to polega na bezpośrednim przejściu ze stanu stałego w gazowy. Dzięki sublimacji druk pomija więc stan ciekły. Cząsteczki barwnika przenikają jako gaz do struktury drukowanego właśnie podłoża. Nadruk sublimacyjny prezentuje się świetnie, a przy tym okazuje się rozwiązaniem trwałym.

Przegląd zalet druku sublimacyjnego

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, co sprawia, że tak popularna jest sublimacja druk, z łatwością jesteśmy w stanie wskazać na co najmniej kilka atutów tej metody. Dzięki nadrukom sublimacyjnym możemy cieszyć się choćby z wysokiej jakości i trwałości uzyskanych rozwiązań. Nie bez znaczenia jest jednak również to, że sam proces produkcji jest przyjazny środowisku. Barwniki sublimacyjne produkuje się nie na bazie rozpuszczalnika, ale wody. Dzięki temu można też mówić o ich wysokim poziomie bezpieczeństwa dla ludzi. O druku sublimacyjnym z uznaniem wypowiadają się także te osoby, dla których szczególnie duże znaczenie ma tanie drukowanie. To doskonały przykład rozwiązania przystępnego cenowo i opłacalnego nawet wtedy, gdy myśli się o wydrukowaniu zaledwie kilku elementów. Koszty przygotowania materiałów są znacznie mniejsze niż ma to miejsce w odniesieniu do innych technik poligraficznych.