Jakie żywice stosuje się do zalewania elektroniki?

Elektronika jest dziś jedną z najlepiej sprzedających się kategorii produktów na całym świecie. Postęp technologiczny na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że zewsząd otaczamy się urządzeniami elektronicznymi: w kuchni, ogrodzie, biurze, łazience czy samochodzie. Towarzyszą nam w czynnościach życia codziennego i bardzo ułatwiają nam życie i wykonywaną pracę.

Co kryją w sobie urządzenia elektroniczne?

Komponenty każdego urządzenia elektronicznego wewnątrz są zalane specjalną cieczą, tzw. żywicą. Żywica pełni szereg istotnych funkcji i jest indywidualnie dopasowywana do urządzenia, jego przeznaczenia i funkcji.

Do najważniejszych funkcji żywicy do zalewania elektroniki można zaliczyć ochronę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych takich jak: deszcz, promieniowanie słoneczne, wysokie i niskie temperatury. Żywica zabezpiecza też elektroniczne komponenty na wypadek uszkodzeń mechanicznych.

Różnice pomiędzy żywicami

Do zalewania komponentów elektronicznych najczęściej stosuje się żywicę epoksydową oraz poliuretanową. To nie jedyne, lecz najbardziej powszechne produkty do zabezpieczania modułów elektronicznych w naszych urządzeniach.

Żywica epoksydowa charakteryzuje się dużą twardością oraz ogromną wytrzymałością. Stosuje się ją najczęściej tam, gdzie komponenty elektroniczne mogą mieć styczność z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi.

Żywica poliuretanowa z kolei jest zdecydowanie bardziej miękka i elastyczna i jest stosowana wszędzie tam, gdzie wymagana jest określona elastyczność materiału w niższych temperaturach. Ponadto żywica poliuretanowa jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym, co sprawia, że właśnie ją najczęściej spotkamy jako wypełnienie urządzeń elektronicznych.

Jak działa żywica do zalewania elektroniki?

Żywica do zalewania elektroniki ma za zadanie wypełnić miejsca pomiędzy poszczególnymi komponentami i modułami. Poprzez szybki proces utwardzania tworzy powłokę ochronną i unieruchamia część elementów wewnątrz urządzenia.

Bardzo wiele zależy od lepkości żywicy i jej twardości. Zbyt twarda żywica o wysokiej lepkości spowoduje, że komponenty nie będą elastyczne w niższych temperaturach i nie wszystkie miejsca wewnątrz urządzenia zostaną wypełnione. Zaś żywica o niskiej lepkości nie stworzy skutecznej powłoki ochronnej dla komponentów, które muszą być obligatoryjnie chronione przed działaniem promieni słonecznych czy związków chemicznych.

Żywica do zalewania elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.