Dom seniora – czy słuszne rozwiązanie?

Opiekowanie się starszą osobą, którą dopadła demencja, bywa niezwykle ciężkim doświadczeniem. Bliscy seniorów nie zawsze radzą sobie z takim obowiązkiem, zwłaszcza gdy sami są chorzy, muszą pracować zawodowo lub zajmować się innymi członkami rodziny. Często pada więc niełatwa decyzja o znalezieniu miejsca w zakładzie opiekuńczym. Czy dom seniora to dobre rozwiązanie?

Dom opieki – mity i stereotypy

Dawniej tego typu placówki nazywane były domami starców i kojarzono je z bardzo nieprzyjemnymi, ponurymi instytucjami, w których pacjenci są źle traktowani. Z biegiem lat zmieniła się jednak świadomość społeczeństwa, opiekunów chorego, a także właścicieli i pracowników takich miejsc. Dziś domy opieki Warszawa i okolice to instytucje świadczące pomoc na wysokim poziomie, gdzie można liczyć na bardzo dobre warunki pobytu. Warto wspomnieć, że obalany jest też stereotyp związany z rodziną seniora. Jeszcze kilkanaście lat temu często piętnowano takie osoby, a decyzja o umieszczeniu rodziców czy dziadków w domu opieki spotykała się z ostrą krytyką. Obecnie kwestia ta nie wzbudza już kontrowersji. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę zarówno z trudu związanego z całodobowym zajmowaniem się starszym człowiekiem, jak i z faktu, że dom seniora warszawa to świetne miejsce pobytu dla pacjentów w podeszłym wieku.

Dom seniora Warszawa – co oferuje?

Współczesne domy opieki Warszawa i okolice to bogata oferta dla kuracjuszy. Każdy punkt ma własne warunki pobytu, jednak zawsze pacjent może liczyć na pomoc personelu w niemal wszystkich czynnościach życia codziennego. Poza kwestiami typowo fizjologicznymi, w placówkach tych zapewnia się różnorodne zajęcia – od rehabilitacji i zabiegów medycznych, przez arterapię i muzykoterapię, po spotkania i rozmowy z psychologami. Każdy pacjent ma własne łóżko i niezbędny sprzęt w pokoju indywidualnym lub dzielonym z 2 lub 3 innymi osobami. Wszystko dostosowane jest do potrzeb seniorów o ograniczonej sprawności.

Dom opieki Alzheimer – całodobowa opieka i pomoc medyczna

Jedną z przyczyn umieszczania bliskiej osoby w domu opieki jest choroba Alzheimera. W tym wypadku profesjonalna pomoc personelu jest jeszcze bardziej niezbędna. Osoby cierpiące na to schorzenie mają ograniczone możliwości percepcyjne. Z tego powodu nie można zostawić ich samych w mieszkaniu nawet na chwilę. Dom opieki Alzheimer wydaje się najlepszą opcją dla każdego, kto nie jest w stanie samemu zająć się 24 godziny na dobę członkiem rodziny chorującym na to ciężkie schorzenie.