Jak przygotować się do wizyty w gabinecie urologa?

Wizyta w gabinecie urologicznym jest konieczna wtedy, gdy ze strony układu moczowego u kobiet i moczowo-płciowego u mężczyzn pojawiają się niepokojące symptomy. Jak przygotować się na konsultację?

Dokumentacja medyczna

Na wizytę u lekarza jak urolog warto zabrać wyniki dotychczasowych badań oraz inną dokumentację medyczną.

Warto zgromadzić poniższe dokumenty:
– wyniki badań moczu jak analiza ogólna, badania szczegółowe, posiew
– wyniki badań krwi, na przykład PSA
– wyniki poprzednich badań obrazowych jak USG
– dokumentację medyczną ze szpitala, poradni

Specjalista zapozna się z dokumentacją, co może być pomocne przy postawieniu diagnozy i rozpoczęciu leczenia. Najczęściej jednak i tak zleca on własne badania diagnostyczne, które będą prezentowały aktualny stan zdrowia pacjenta.

Ważna higiena

Każdy pacjent udający się na wizytę do lekarza urologa powinien pamiętać o tym, by zadbać o higienę. Ważne jest dokładne umycie całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych.

W przypadku, gdy pacjent nie ma możliwości wzięcia prysznica przed udaniem się do lekarza, wtedy może skorzystać z nawilżanych chusteczek przeznaczonych do higieny intymnej oraz z wody. W ten sposób można zgłosić się na badanie po pracy lub po długiej podróży. Gabinety i poradnie mają toalety, by skorzystać z nich przed konsultacją.

Pełen pęcherz do badania USG

Najczęściej podczas wizyty w gabinecie urologicznym lekarz wykonuje USG układu moczowego. W trakcie wizyty na NFZ specjalista może też wystawić skierowanie na USG do wykonania.

Do badania ultrasonograficznego układu moczowego konieczny jest wypełniony pęcherz moczowy. Na 2 godziny przed wizytą zaleca się wypić większą ilość płynów, najlepiej 1-1,5 litra wody niegazowanej. Na 6 godzin przed badaniem nie powinno się spożywać jedzenia. Dzięki temu urolog może czytelnie zobaczyć pęcherz na USG.

Spis objawów, chorób i leków

Przed wizytą w gabinecie warto także przygotować listę, na której znajdą się zapisane objawy dolegliwości, a także inne choroby oraz przyjmowane obecnie leki. Na kartce można również umieścić zapytania do lekarza.

Wielu pacjentów przypomina sobie o określonych symptomach, pytaniach dopiero po zakończeniu wizyty. Taka lista będzie zatem bardzo pomocna, aby nie zapomnieć o niczym ważnym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.