Korzeń kudzu – co to jest i jak stosować?

Od kilku lat na rynku można spotkać wiele specyfików, które pomagają w walce z różnymi nałogami. Jednym z nich jest kudzu. Jest to roślina, która żyje dziko w Chinach, Korei i Japonii. W XIX wieku trafiła także do USA, gdzie zyskała ogromną popularność. Na co pomaga kudzu? Jakie działanie ma kudzu, skutki uboczne i jak się je dawkuje?

Kudzu działanie i właściwości

Jest to roślina ozdobna, ale także zdrowotna. Korzeń kudzu stosowany był od wieków w Chinach i Japonii jako środek w walce z chorobą alkoholową. Działanie kudzu powoduje, że system nerwowy się stabilizuje, a zawarte w roślinie izoflawony odgrywają kluczową rolę w boju z uzależnieniami.

Kudzu działa na wiele różnych schorzeń. Pomaga w bólach głowy, łagodzi objawy menopauzy, a także obniża ciśnienie. Ponadto reguluje ciśnienie i wykazuje działanie antynowotworowe, wspomaga odchudzanie i poprawia wygląd skóry.

Największe swoje właściwości wykazuje jednak w walce z uzależnieniami. Z racji tego, że pomaga walczyć ze stresem i zmniejsza napięcie, to także poprawia nastrój, a to w konsekwencji prowadzi to tego, że rzadziej chce się sięgać po używki.

Kudzu root dawkowanie

W krajach, z których roślina pochodzi najczęściej kudzu występuje w postaci sproszkowanego korzenia i spożywany jest w formie naparów. Na rynku polskim najczęściej można spotkać korzeń kudzu w postaci tabletek lub mączki. Mączka, czyli skrobi stosowana może być jako zastępstwo mąki. Dawkowanie tabletek przyjmuje się na 2 do 4 dziennie, które należy przyjąć do posiłku. A ile czasu stosuje się kudzu? Przyjmuje się, że proces wychodzenia z nałogu zajmuje od kilku do kilkunastu miesięcy. Ale tabletki można stosować nawet kilka lat, po to żeby oczyścić organizm z toksyn.

Korzeń kudzu skutki uboczne

Przede wszystkim nie powinny stosować jej kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie wskazane jest przyjmowanie kudzu wraz z lekami przeciwzakrzepowymi oraz przez osoby, które mają zaburzoną gospodarkę hormonalną i chorują na endometriozę czy hashimoto.

Jak każda roślina, tak i ta posiada skutki uboczne. Mogą występować nudności, swędzenie lub nawet uszkodzenie wątroby. Bardzo ważne jest, aby kupić produkt ze sprawdzonego źródła. Daje to pewność, że roślina nie ma żadnych szkodliwych domieszek.