Problem niepłodności – przyczyny i leczenie

Problemy z płodnością dotyczą znacznej części populacji. Szacuje się, że nawet 15-20% par, które starają się o dziecko napotyka po drodze trudności w tym delikatnym obszarze. Rozwiązaniem dla nich jest klinika in vitro, gdzie będą mogli wykonać badania diagnostyczne oraz rozpocząć leczenie.

Przyczyny niepłodności

Niepłodna może być kobieta, ale także i mężczyzna. Aby określić, gdzie leży podłoże problemu, należy wykonać szereg badań diagnostycznych. Najlepiej równolegle diagnozować czynniki męskie i żeńskie.

Klinika in vitro jest miejscem, gdzie szuka się przyczyn niepłodności. U kobiet najczęściej występującymi problemami jest endometrioza i niepłodność idiopatyczna. Inne czynniki niepozwalające kobiecie na zajście w ciążę to między innymi: zaburzenia owulacji, wady w obrębie macicy, przedwczesne wygasanie czynności jajników, czy niedrożność jajowodów.

Tak zwany czynnik męski również diagnozuje się w klinikach leczenia niepłodności. Polega on na tym, iż męskie nasienie ma obniżone parametry, czyli produkowanych jest zbyt mało plemników, są one nieprawidłowo zbudowane, mają za małą ruchliwość, lub w ogóle nie powstają w nasieniu.

Klinika leczenia niepłodności

Rolą kliniki in vitro jest próba leczenia par, starających się o dziecko. Gdy znana jest przyczyna niepłodności, można rozpocząć leczenie. Najbardziej popularną metodą leczenia niepłodności jest leczenie metodą in vitro (IVF) oraz inseminacja.

Zabieg in vitro polega na dokonaniu zapłodnienie poza organizmem kobiety. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem odbywa się w warunkach laboratoryjnych. Następnie powstałe zarodki są transferowane do organizmu kobiety.

Inseminacja, inny popularny zabieg leczenia niepłodności, polegający na umieszczeniu nasienia w macicy to druga metoda z którą zapozna pacjenta Klinika leczenia niepłodności. Tutaj nasienie będzie transferowane przez silikonowy siewnik. Podawane plemniki są wcześniej selekcjonowane, by podawać tylko te o najlepszych parametrach.

Bardzo istotne jest, aby para znalazła odpowiednich specjalistów, którzy wzbudzą jej zaufanie i przeprowadzą przez kolejne etapy leczenia. W tym celu niezbędna jest sprawdzona klinika leczenia niepłodności. Tu oprócz pomocy ginekologów, urologów, czy endokrynologów można liczyć także na wsparcie psychologiczne.