Prywatne i państwowe domy opieki

Portrait of senior woman (60s) standing in garden.

Domy seniora to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osób chorych lub niesamodzielnych, ale także dla tych, które narzekają na brak towarzystwa. W Polsce powstaje coraz więcej domów opieki o coraz wyższych standardach mieszkaniowych i medycznych.

Państwowe domy seniora

O pobyt w państwowych domach opieki społecznej mogą się starać rodziny osób, które utraciły możliwość samodzielnego poruszania się i radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Zdecydowana większość osób starszych ma problemy ze zdrowiem, takie jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, zwyrodnienia stawów, problemy ze wzrokiem, słuchem oraz pamięcią. Często cierpią na choroby nowotworowe.

Państwowe domy opieki są dostosowane do zajmowania się osobami niepełnosprawnymi. Cechują się coraz wyższymi standardami. Stały dostęp do opieki medycznej i wykwalifikowanych pielęgniarek sprawia, że bezpieczeństwo osób starszych jest na wysokim poziomie.

Aby dostać się do państwowego domu opieki, należy złożyć wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami do właściwego ośrodka ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Dom opieki wysyła pracownika, który ma za zadanie przeprowadzić wywiad środowiskowy. Warunkiem przyjęcia jest stan zdrowia, który wymaga całodobowej opieki.

Koszt pobytu w domu opieki nie może być większy niż 70 % dochodów seniora. W przypadku gdy dochody są za małe, reszta pokrywana jest z dochodów męża, dzieci lub gmina z której skierowano pensjonariusza.

Prywatne domy opieki

Prywatny dom seniora ma zazwyczaj wyższe standardy i co za tym idzie cenę. Koszt pobytu w takiej placówce waha się zazwyczaj w granicach 3000 zł – 8000 zł miesięcznie. Jednak zdarzają się domy opieki, których miesięczny koszt przekracza nawet 10 000 zł.

Wybierając prywatny dom opieki, warto sprawdzić rejestr placówek działających legalnie. Jest on dostępny na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Gdy zdecydujemy się na dom seniora, w którym chcemy umieścić bliską osobę, warto go odwiedzić. Należy zwrócić uwagę na ilość personelu i ich nastawienie do osób starszych, a także sprawdzić dostępność opieki medycznej. Ważne jest również dyskretne zwrócenie uwagi na czystość pościeli (jeśli będziemy mieć taką możliwość), łazienek i jadalni. Warto zwrócić uwagę czy w powietrzu nie unosi się zapach moczu, co może świadczyć o oszczędnościach na pampersach i praniu pościeli. Należy zwrócić również uwagę na obecność przyrządów dostosowanych do osób niepełnosprawnych: krzesełek w kabinach prysznicowych, specjalnych uchwytów w łazienkach, windy do przewozu osób na wózkach.