Alzheimer to choroba, na którą cierpi już ponad 40 milionów ludzi na całym świecie. Tragedię przechodzenia tej choroby może zmniejszyć tylko profesjonalna całodobowa opieka i regularne przyjmowanie medykamentów. W sytuacjach gdy rodzina nie może zapewnić takiej kurateli, dobrą opcją jest wybór placówek takich jak Dom opieki alzheimer.

Sposoby zapewnienia kurateli nad chorym

Choroba alzheimera to przypadłość, wymagająca profesjonalnej opieki świadczonej przez wykwalifikowaną kadrę. Jako, że efektem alzheimera są często splątanie, drażliwość a nawet fizyczna agresja stosowana wobec opiekunów muszą oni mieć profesjonalne przygotowanie.

Domy opieki dzielą się na dwie podstawowe kategorie, ośrodków publicznych i niepublicznych, prowadzonych przez osoby prywatne. Publiczne ośrodki posiadają zasady wynikające z regulacji Ustawy o Pomocy Społecznej. Zapewniają choremu minimum egzystencjalne a pracownicy placówek dbają o regularne przyjmowanie medykamentów i wykonywanie wokół chorego zabiegów higienicznych. Zazwyczaj jednak chory ma wspólną salę z innymi pacjentami a opieka choć regularna nie może skupiać się na jednym pacjencie.

Jeśli natomiast rodzina ma większe możliwości finansowe, może oddać chorego do prywatnego domu opieki. Otrzyma on tam własny pokój i gruntowną opiekę skupioną na pacjencie, jak również zajęcia terapeutyczne czy integracyjne. Koszty placówki prywatnej będą dużo wyższe niż publicznej jednak zazwyczaj niższe niż całomiesięczne zatrudnienie pielęgniarki w warunkach domowych.

Domy opieki Warszawa i okolice

W Warszawie i jej okolicach znajduje się najwięcej w Polsce bo ponad 20 ośrodków opieki nad cierpiącymi na alzheimera. Kilka z nich to prywatne domy opieki alzheimer warszawa, placówki statystycznie najdroższe w kraju, bowiem mediana zarobków pracowników socjalnych w mieście stołecznym, również plasuje się w krajowej czołówce. Jednak komfort egzystencji chorego w takim prywatnym ośrodku jest wysoki a zajęcia terapeutyczne czy osobiste pokoje z pewnością są warte wyższej ceny.

Opcją dla mniej zamożnych rodzin jest wybór publicznej placówki opieki. Warunki tam panujące również są dobre, komfortem wyróżniają się szczególnie placówki podwarszawskie zlokalizowane w Pruszkowie czy Otwocku gdzie czyste leśne powietrze i uzdrowiskowy klimat dodatkowo wzmacniają i opóźniają rozwój choroby u cierpiących na nią osób. Warto więc rozważyć możliwości finansowe i zwiedzić poszczególne ośrodki a potem wybrać placówkę dla chorego.