Handel psami, podobnie jak handel innymi zwierzętami jest to interes, w którym może się zdarzyć wiele nadużyć, a sam proceder, jest prowadzony często z pominięciem wszelkich zasad etyki. Sprawdźmy, jakie mamy największe problemy związane z tym sektorem hodowli oraz handlu.

Sprzedam psa – ogłoszenie bardzo popularne

W Internecie możemy często spotkać takie ogłoszenia jak: „sprzedam psa”. Większość z nich są to ogłoszenia nielegalnych hodowli. Niezależnie od tego, czy są to małe hodowle, czy duże, psy na sprzedaż przez nie oferowane, powinniśmy omijać szerokim łukiem (najlepiej takie hodowle zgłosić, ale niekupowanie z nich psów, to absolutne minimum, jakie powinien zrobić prawdziwy miłośnik czworonogów), ponieważ nie wspieramy procederu hodowania psów, często w skandalicznych warunkach.

Dlaczego psy są hodowane „na czarno”

Z psami jest pewien problem. Z jednej strony są to zwierzęta stosunkowo nieduże, więc hodowle można bez trudu prowadzić w ukryciu, a z drugiej strony ich ceny potrafią być spore, co czyni proceder dochodowym i kuszącym. Obie te cechy powodują, że psy są niemal idealnymi zwierzętami do nielegalnego handlu. Niestety takie hodowle są zazwyczaj nastawione na bezwzględny zysk, więc warunki życia tam zwierząt są często skandaliczne.

Jak etycznie nabyć psa?

Kiedy chcemy nabyć psa i mieć pewność, że kiedy kupie psa to nie ucierpi na skutek mojego wyboru żadne zwierzę, to najlepiej jest albo kierować się do legalnych hodowli, co niestety jest drogie, bo zazwyczaj są ta psy rasowe, albo udać się do schroniska w celu adopcji. Istnieje jeszcze trzecia możliwość. Jeśli ktoś, kogo znamy, jest właścicielem ciężarnej suki, wówczas możemy się z nim dogadać na odkupienie szczeniaka, lub wręcz na przygarnięcie go za darmo.

Psy na sprzedaż – rasowe lepsze?

Często mówi się o tym, że psy rasowe mają absurdalnie wysokie ceny. Czy ceny te są wyssane z palca? Kiedy myślę, że kupie psa, zawsze mamy przed oczami jakiś jego ideał. Ideał ten możemy dopasować do konkretnej rasy. W przypadku psa rasowego z rodowodem, prawdopodobieństwo, że pies będzie miał pożądane cechy charakteru, jest niemal pewne. Nie jest tak niestety w przypadku psów rasowych bez rodowodu (mogą mieć cześć genów innych ras), a w szczególności „kundli”.