Optyka myśliwska – wszystko co należy wiedzieć

Żaden myśliwy nie może prawidłowo wykonywać swoich obowiązków bez odpowiedniego wyposażenia. Wysokiej jakości akcesoria myśliwskie umożliwiają sprawne wytropienie, podejście oraz odstrzelenie zwierzyny. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie optyka myśliwska. Co warto wiedzieć na jej temat?

Nowoczesna optyka

Wbrew pozorom dobra optyka, która jest powszechnie wykorzystywana zarówno przez myśliwych, jak i miłośników przyrody nie obejmuje jedynie lornetek. Chociaż tego rodzaju akcesoria są doskonałym wsparciem dla myśliwego, to nie pomagają mu w oddaniu celnego strzału. Odpowiada za to profesjonalna luneta.

Współcześnie producenci zaoferować mogą kilka rodzajów zarówno lornetek, jak i lunet. Zastosowanie lornetek oraz lunet jest bezpośrednio związane z parametrami, jakimi się odznaczają. Warto mieć na uwadze, że parametry, którymi charakteryzuje się interesująca nas optyka, są głównym wyznacznikiem jakości produktu.

Lornetki myśliwskie – co warto wiedzieć

Niezależnie od tego, czy interesuje nas nowa, czy też używana optyka, udając się do lasu w celu obserwacji zwierząt w akcesoriach nie może zabraknąć wysokiej jakości lornetki. Współcześnie producenci zaoferować mogą zarówno lornetki nocne, jak i dzienne. Warto również zwrócić uwagę na wysokiej jakości modele uniwersalne. Jakimi cechami powinna charakteryzować się lornetka myśliwska?

Podczas wyboru lornetki dziennej lub nocnej należy uwzględnić najważniejsze parametry, którymi się charakteryzuje. Dobra optyka w postaci lornetki powinna być wyposażona w odpowiedniej jakości obiektyw, powłoki antyodblaskowe oraz w wysokiej jakości pryzmaty. Ponadto powinna umożliwiać dobre powiększenie, obszerną szerokość pola widzenia oraz dostosowaną do wieku źrenicę wyjściową.

Profesjonalne lunety

Optyka myśliwska obejmuje również profesjonalne lunety, które umożliwiają myśliwemu oddanie celnego strzału. Oferowane przez producentów lunety mogą być kategoryzowane na kilka różnych sposobów, ale najrozsądniej jest podzielić je ze względu na rodzaj oferowanego przybliżenia. Współcześnie nabyć można lunety:

– stałoogniskowe,
– zmiennoogniskowe.
– biegowe,
– nocne,
– uniwersalne.

Jednym z najpopularniejszych wśród myśliwych rozwiązań są lunety uniwersalne. Tego rodzaju optyka myśliwska znajdzie zastosowanie podczas różnorodnych warunków polowania. Może być ona użyta w dzień lub w nocy oraz być wykorzystywana zarówno podczas polowań indywidualnych, jak i zbiorowych. Wato podkreślić, że używana optyka również może być cennym nabytkiem dla każdego myśliwego.