Pierwsza samochodowa podróż psiaka

Młodego psa najlepiej od razu zacząć przyzwyczajać do podróży samochodem, bo im starsze jest zwierzę, tym ciężej jest to zrobić. Jak zatem zaplanować taki pierwszy wyjazd z pupilem na wakacje, aby oszczędzić mu stresów i napięcia?

Kwestie wyżywienia

Zwierzę znajdujące się w stresującej dla niego sytuacji może częściej oddawać mocz i tym samym tracić sporą ilość płynów. Efekt ten spotęguje upalna pogoda, dlatego też w trakcie letnich podróży należy uchronić pupila przed odwodnieniem. W tym celu można zakupić specjalne nosidełko dla yorka z wbudowanym poidełkiem, by zwierzę mogło do woli czerpać z niego wodę w odpowiadającej mu chwili.

Spora ilość psiaków cierpi na chorobę lokomocyjną lub miewa drobne problemy żołądkowe podczas jazdy samochodem. Aby nie pogorszyć stanu zwierzaka, najlepiej nie podawać mu żadnego pokarmu przez ok. sześć godzin przed podróżą. Jeżeli mimo tego zwierzak dalej wymiotuje w trakcie jazdy, można podać mu specjalny środek zapobiegający torsjom, konsultując to oczywiście z weterynarzem. Warto też robić w trakcie podróży krótsze przerwy, by psiak mógł zaczerpnąć świeżego powietrza.

Odpowiedni sposób przewożenia zwierzaka

Choć teoretycznie w przepisach ruchu drogowego nie ma żadnych wskazać dotyczących przewozu zwierzaków, pewne zasady obowiązują wszystkich. Transportowany pies powinien mieć koniecznie swoje własne, wygodne i stabilne nosidełko dla yorka, by nie przebywać w pojeździe „luzem”. Musi zostać też tak umieszczony w samochodzie, aby nie ograniczać widoczności kierowcy i nie utrudniać mu jazdy. Większe zwierzaki można natomiast usadowić na fotelu i przypiąć pasami.

Jeżeli z czasem okaże się, że psiak wyjątkowo źle znosi podróże samochodowe, najlepiej mu je całkowicie odpuścić. O wiele bardziej przyjazne dla zwierząt są publiczne środki transportu – autobusy, pociągi czy nawet tramwaje.

Dodatkowe wskazówki

Zwierzę lubi czuć bliskość człowieka, dlatego pod żadnym pozorem nie można go pozostawiać samego. Planując podróż bez dodatkowych pasażerów, najlepiej umieścić nosidełko dla yorka obok fotela dla kierowcy. Od czasu do czasu należy też sprawdzać ogólne samopoczucie pupila i w razie czego szybko reagować.

Długa podróż może doprowadzić do znużenia zwierzaka. Przynajmniej raz na dwie godziny trzeba zatem robić kilkunastominutowe przerwy, podczas których psiak będzie mógł się wybiegać, pobawić i wyszaleć. W jego kontenerze można natomiast umieścić parę zabawek czy pluszaków. Zwierzak zajmie się ich gryzieniem i łatwiej przetrwa nawet długą podróż.